Trump uvalil cla a akcie po celém masivně světě padají.

Ve světě zuří obchodní válka a akcie z celého světa padají ke dnu. Jde o 3. největší propad v tomto tisíciletí. Co přesně se děje a jaké to má dopady na světové akciové trhy?

A hlavně – co během takových propadů dělat?

Akcie masivně padají

Investování je rizikové a může vést ke ztrátě kapitálu. Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

Investiční rychlovka rozbité prasátko

Akcie masivně padají

Ve světě zuří obchodní válka a americký trh, který dosáhl svého vrcholu dne 19. února, se od té doby dal do volného pádu.

Bohužel nejde o opakovanou zprávu

Trumpova administrativa rozšířila po Číně svá cla prakticky na všechny země světa, a to včetně neobydlených ostrovů poblíž Antarktidy. Těžko soudit, nakolik se to ekonomiky země, kterou obývají pouze tučňáci, dotkne.

Na zbytek zemí snad jen s výjimkou Ruska, které si to nezaslouží, byla uvalena cla ve výši, nad kterou žasnou i mnozí ekonomové.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny (kterého jste si nedávno mohli poslechnout i v podcastu), na sociální síti X k zavedeným clům napsal:

Z obchodní války nikdo nikdy neprofitoval a je naivní se domnívat, že by to tentokrát mělo být jiné. Samozřejmě se najdou i zastánci jeho kroků, kteří namítají, že všechno je jen součástí promyšlené dlouhodobé strategie. Možná. Bohužel už ani z vyjádřeních amerického prezidenta a jeho týmu není vždy úplně jasné, co je vlastně jejich cílem. 

Kapitálové trhy nejsou vůči geopolitickému dění imunní. Možná budeme ještě jednou vzpomínat na český Windfall tax a na to, jak se dotkl jedné jediné firmy. To, co se totiž aktuálně děje na světových trzích, nelze nazvat jinak než masakrem.

Strach na trzích

Strach je na kapitálových trzích cítit na hony daleko a Fear and greed index společnosti CNN je na rekordně nízkých hodnotách.

fear and greed

V pátek americký index S&P 500 klesl o více než 10 % během dvou dnů a to teprve teprve potřetí za posledních 40 let. Kdy přišly předchozí stejně velké propady? Během finanční krize v listopadu 2008, při propadu způsobeném pandemií covidu v roce 2020 a právě letos.

bloomberg výprodej 2025

3. duben se pak zařadil mezi největší jednodenní propady za posledních 25 let.

akcie padají 2025

Během pondělí navíc americké trhy v pádu pokračovaly a těsně po otevření se dostaly už pod hranici 5000 bodů. Situace zůstává dynamická a co platilo v pondělí, může být po jediném tweetu Trumpovo administrativy úplně jinak.

Korekce jsou součástí hry

Korekce nejsou na trzích ničím nevídaným. Od roku 1940 bylo zaznamenáno 46 dvojciferných korekcí, 14 z nich navíc vstoupilo do teritoria medvědího trhu, tedy do propadu o 20 % a víc. K prolomení bariéry skutečného medvědího trhu chybí už jen velmi málo.

největší korekce od 1940

Medvědí trh trvá v průměru mezi 9 a 14 měsíci. Je na místě si připustit, že celosvětová recese je aktuálně zcela realistickým scénářem. Zde však stojí za připomenutí, že nikdo na světě neví, kam se trh bude vyvíjet a hlavně jak dlouho tam zůstane. Vypadá to ale, že strategie “buy the dip” je v aktuální situaci ještě trochu předčasná.

buy the dip

Zabrat dostávají hlavně největší tahouni posledních let, tedy akcie Magnificent 7. Ty už si od začátku roku odepsali 25 %, největším poraženým je pak Tesla, která ztrácí takřka 40 %. Možná business a politika V přeci jen nejdou dohromady.

Tesla na tom nicméně není z amerických akcií nejhůř. Na AMD ještě dost ztrácí.

Na druhou stranu platí, že pokud pro vás největší technologické, ale ostatně i americké akcie, byly atraktivní před propady, teď byste je měli brát všema deseti. Propady samozřejmě nemusí být u konce a někteří ze včerejších vítězů už se na svá předchozí maxima nemusí nikdy, nebo alespoň po velmi dlouhou dobu, podívat.

V každém případě by se nejistota na trzích dala krájet, což výborně zachycuje především velmi vysoká úroveň indexu volatility, která se dostala poprvé od covidu nad hranici 50 bodů.

vix index 2025

Nálada se může ještě výrazně zhoršit předtím, než se zlepší. Proto se určitě vyplatí kromě dobrých scénářů pracovat i s těmi nejhoršími a kalkulovat s tím, že se trhy na své původní hodnoty nedostanou i po dobu dlouhých měsíců nebo několika let.

Geografická diverzifikace už zase nefunguje

Bohužel nepadají jen americké trhy. Padá totiž úplně všechno: DAX, PXSTOXX 600, Nikkei 225, i Shanghaiský index.

propady na trzích

Zatímco před 3 týdny to ještě vypadalo, že by konečně mohla zafungovat globální akciová diverzifikace, nyní je opět všechno jinak.

Můj článek na CzechCrunchi o tom, jak pražská burza drtí americké akcie, tak nestárne příliš dobře.

Jestli jsme se tak v uplynulém měsíci něco naučili, tak to, že mými tipy byste se určitě neměli řídit. Na druhou stranu to s mojí předpovědí z prosince 2024 vypadá (zatím) líp než s predikcemi expertů z Wall streetu.

Je také zajímavé pozorovat, jak se bortí některé dlouho omílané mantry brojící proti pasivnímu investování. Tak například když se minulý týden historicky propadal index S&P 500, tak podle agentury Reuters to byli právě retailoví menší investoři, kteří disciplinovaně “ve slevě” nakupovali a do kapitálových trhů přilili rekordní množství peněz. Že by to skutečně byli hlavně aktivní investoři, nikoliv ti pasivní, kteří mají největší vliv na ceny aktiv?

Stejně tak uvidíme, jak aktivní manažeři dokážou tyto nečekané tržní propady zvládnout, zda se jim bude dařit lépe než indexovým investorům, a jak využijí tyto příležitosti ve svůj prospěch. Můj odhad je, že nadpoloviční většina jich i letos za indexy zaostane. Na výsledky některých správců jsem opravdu hodně zvědavý.

gladiš pasivní investování

Co dělat na šílících trzích?

Jak napsal dost trefně Xkový parodický účet Parika Patela, Donald Trump může zůstat retardovaný déle, než my dokážeme zůstat solventní.

Na tomhle tweetu je přinejmenším jedna věc pravdivá a možná i trochu děsivá. Tahle korekce, brzy možná recese, může trvat déle, než na co jsme si za poslední roky zvykli. Dokud zůstává americký prezident v úřadu, musíme být připraveni na nepředvídatelné pohyby oběma směry.

Proto mé doporučení pro dlouhodobé investory zní: Držte se plánů, které jste si nastavili ve chvílích s chladnou a rozvážnou hlavou. Rozhodně neměňte stanovenou strategii za pochodu ve chvíli, kdy si prochází první zatěžkávací zkouškou.

Na závěr vám dám 3 tipy na to, jak můžete i během tohoto šíleného období vypnout a trochu se zrelaxovat.

  1. Insipirujte se Donaldem Trumpem a dejte si den na golfovém hřišti.

2. Vezměte si dovolenou a jeďte se podívat do Vietnamu na závody opic na motorkách.

3. A nebo konečně nastal čas na instalaci hry Kingdom Come Deliverance 2. Bloumat teď pár týdnů kolem hradu Trosky je přesně tím, co by měli znepokojení investoři udělat.

Dejte v komentářích vědět, jak propady na trzích snášíte vy! 

Pro pravidelné tržní komentáře sledujte Investiční týdeník na herohero kanálu Rozbitého prasátka.

Přeji úspěšné investování a pevné nervy.

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi