Vprostředí datové analytiky, data science, korporátního consultingu a process miningu jsem strávil 6 let života. Hodně jsem se toho naučil. A o 6 lekcí, které lze z data science aplikovat i v osobních financích, se s vámi v tomto článku podělím.
6 lekcí z data science do osobních financí
Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!
2 000 000 000 Kč úspor
Za ty roky v process miningu jsme velkým nadnárodním korporátům společně s mým týmem ušetřili dost peněz.
Myslím, že to bylo minimálně 80.000.000 EUR, tedy po konverzi asi 2 miliardy Kč. To je dost peněz.
Jde samozřejmě pouze o odhad, který je nejspíše konzervativní. Velkou porci z této částky jsem sám viděl přímo v analytických reportech, které jsme pro naše zákazníky připravovali, další porci úspor odvozuji z různých útržků reportingu našich zákazníků. Ne všechny informace s námi pochopitelně otevřeně sdíleli, proto používám slovo “konzervativní”.
Jak se nám podařilo dosáhnout takových úspor?
Skrz odnož data science, obor s názvem process mining.
Process mining
Posledních 6 let jsem pracoval v oboru zvaném process mining (dokonce jsem produkoval podcast s názvem Mining your business, kde jsme šli s odborníky z celého světa dost do hloubky!)
Nebudu vás zatěžovat detaily, ale v podstatě šlo o zlepšování korporátních procesů. Procesem může být například prodej produktů, výroba nebo zákaznická cesta při otevírání účtů.
Typická společnost, s kterými jsme pracovali (firmy jako Heineken, Škoda auto, Sabic, Bosch či Vestas), měla hned několik procesů, které se snažila zlepšit.
Typický projekt vypadal nějak takto:
- Implementace process miningové technologie a vizualizace procesu.
- Porozumění datům a procesu.
- Tvorba akčního plánu s cílem zvýšení efektivity či zamezení problému.
- Řešení problému.
- Vyhodnocení.
- Zpět na krok číslo 2.
S ohledem na obrovská množství položek, kterých se změny mohly dotknout (miliony objednávek na úrovni korporace za rok), mělo každé i sebemenší zlepšení obrovský monetární dopad na fungování společnosti.
Představte si, že ušetříte firmě jako je Škoda práci při zpracování faktur. A taky si představte, že ta manuální práce trvá 2 minut a účetní ji za poslední rok udělali 20.000krát. To je celkem asi 27 dní, tedy více než měsíc práce pro jednoho zaměstnance. A teď si samozřejmě můžete spočítat, kolik takovou firmu stojí repetitivní opravy ve velkém měřítku.
Docela dost.
6 lekcí z DATA SCIENCE do osobních financí
Když je nějaké úsporné opatření dost dobré pro korporáty, tak je dost dobré i pro nás v našich životech a osobních financích.
Proto jsem se zamyslel, které z lekcí jsou největším přínosem do našich životů a o ty se s vámi podělím.
Pokud byste chtěli slyšet, odkud daná lekce pramení, tak jsem o tom dokonce mluvil v podcastu. Celé video naleznete zde:
1. Začněte zlehka s tím, na čem skutečně záleží.
Jednoho dne si přečtete svou první knihu o penězích (a snad to bude ta má) a najednou máte pocit, že vám ujíždí vlak a musíte všechno od základu překopat. Nemá cenu se pokoušet dělat ze dne na den všechno správně.
Pokud začínáte investovat či se zajímat o osobní finance, zaměřte se nejprve na položky s největším dopadem. Jděte po QUICK WINS.
Těmi mohou být například:
- Refinancování hypotéky (platí v době nižších sazeb, aktuálně nemusí tak úplně platit).
- Nastavení trvalých příkazů na pravidelné investování.
- Hledání levnějších pojištění.
Nemusíte si hned přestat kupovat věci, které máte rádi.
2. Cesta je cíl. 🎯
Finanční cestu, ať už je na jejím konci cokoliv, byste si měli užívat po celou dobu. Jednou dosáhnete na první milion korun (nebo jakoukoliv jinou částku) a prakticky nic se nezmění. To může být demotivující.
V process miningu jsme tomu říkali “continuous improvement”, tedy cesta neustálého zlepšování. Nikdy nešlo o jedno jediné úsporné opatření. Šlo o adoptování mindsetu, že změna chce čas a zlepšování není hra s konce, ale nekonečnou cestou.
Z toho mi plyne ještě jedna “podlekce”:
Srovnávejte se jen sami se sebou.
3. Na procesech záleží.
Na procesy nemohu zapomenout. Připomenu vám citaci z minulého článku z knihy The Little Book of Behavioral Investing.
Jsme posedlí výsledky, které nemůžeme přímo ovlivnit. Můžeme však kontrolovat a kontrolujeme proces, jakým investujeme. Na to bychom se jako investoři měli zaměřit. Řízení výnosu je nemožné, řízení rizika je iluzorní, ale proces je to jediné, co můžeme ovlivnit.
Pokud se vám nedaří dosahovat životního či finančního cíle, tak se sami sebe zeptejte „proč“. Někdy se stane, že děláme dokola to samé a očekáváme jiné výsledky.
4. Měřit!
Rozporuplná lekce, když se bere moc vážně. Měřit se musí, abyste finance mohli řídit.
Je to ale tenký led a může se někomu stát, že pak začne žít život jen v excelu. Mně se to také stalo. Život je víc než jen čísla a zlepšení.
Kdyby vás zajímalo, co všechno si v osobních financích můžete měřit, mrkněte na tento článek nebo si rovnou kupte mojí excel šablonu. Podporovatelé na platformě herohero mají navíc šablonu s 90% slevou.
5. Je to o lidech. 🤝
Nejlepší nástroj na světě je vám k ničemu, pokud ho neumíte používat.
Až příliš mnohokrát jsem byl svědkem toho, kdy firmy měli k dispozici nejlepší analytické nástroje s integrovanými machine learning algoritmy a bůh ví čím ještě, ale nebyly schopné s “insighty” vůbec nic dělat.
Chybal systém, který by věci uvedl v chod.
K čemu vám je, pokud máte zřízený investiční účet na robo-advisor platformě portu, když na něj nikdy neposíláte investiční prostředky?
Nakonec budování bohatství není o tom, kdo má nejlepší nástroje či znalosti, ale kdo se dokáže držet své investiční strategie.
6. Absolutní osobní odpovědnost.
Pokud byste měli aplikovat jen jednu z lekcí na vaše životy, tak ať je to tahle.
V životě máme hodně vlivů, s kterými nic neuděláme. Třeba to, z jakých jsme poměrů či rodin. Nebo to, v jaké zemi a ostatně i době se narodíme.
Co ale ovlivníme, je to, jak na tyto vlivy budeme reagovat. Nic nepomáhá (nejen) v osobních financích tak, jako vzít úplnou odpovědnost za svůj wellbeing.
Finance máme v rukách víc, než si myslíme.
A každý můžeme svou finanční situaci zlepšit k lepšímu relativně k tomu, jak se máme dnes.
Ať se vám daří! 🚀
Pokračujte ve čtení!