Rozbité prasátko

Euro vs koruna z pohledu osobních financí 💶

V posledních dnes se na českém internetu opět roznítila diskuze ohledně přijetí eura. Přijmout euro nebo si nechat českou korunu?

Těžko říct. Společnost hledá shodu jen těžko, politická reprezentace jasno nemá a v neustálé při jsou i ekonomové. Vyplatí se Česku přijmout euro a posílit tak svojí převážně exportní ekonomiku? Nebo bude spíše následovat ve stopách Řecka a Itálie a euro nám spíše přitíží?

Je fascinující sledovat, kolik zcela relevantních a na datech položených argumentech obě strany přináší. Jak to tak zatím vypadá, euro nebude (ano nemůže být) výhodné po všech stránkách. Také to ale nevypadá, že by česká ekonomika po přijetí měla přijít do recese a ztratit jakoukoliv kontrolu nad svou ekonomikou.

Jak už to tak v ekonomice bývá, pravda je někde mezi a nikdo jí nedokáže s naprostou přesností předpovědět. Ekonomika je neustále se měnící systém a předpovědět se nedá.

Nebudu komentovat ekonomické dopady či zda by češi zchudli či zbohatli, to nechám na jiných, já to bohužel nevím. A jak to vypadá, ani ekonomové se nemohou shodnout.

Kdyby vás přeci jen zajímal ucelený a velmi kvalitní a podložený rozbor ohledně přijetí eura, přečtete si tento článek ekonoma Jaroslava Borovičky.

Jak to ale vypadá z pohledu běžného života a dopadu na jednotlivce?

Chvíli by asi všem trvalo, než by si na placení v eurech zvykli, a ostatně i podvědomá interpretace cen by nenaskočila všem okamžitě. I mě by chvílí trvalo usoudit, zda je pivo v hospodě drahé nebo ne. To je ale obvyklý jev, mimo jiné založený na našem odporu vůči změnám. 

Čistě z hlediska osobních financí jsem nicméně pro přijetí eura, jsem přesvědčen, že by to mnoha lidem ulehčilo život a pomohlo.

Mé důvody 👇

1. Úspora na směně prostředků

Až na naprosté výjimky budete vždy něco trati na směně z jedné měny do druhé. Spread nebo poplatky se časem nastřádají. 

Existují platformy, kde lze náklady výrazně snížit, ale když vidím, kolik si některé banky za směnu účtují, chce se mi brečet. Ne každý používá Revolut nebo Wise, navíc ani zde se nedá směnit „zadarmo“.

Pokud bychom přijali euro, celá česká společnost ušetří obrovské množství peněz na konverzích do této měny a ostatně i do měn ostatních, jelikož euro jako větší měna bude mít mnohem menší spread s ostatními měnami.

2. Větší nabídka služeb

Když jsem žil v Německu, používal jsem banku N26. Ta byla v roce 2023 vyhlášena “nejlepší bankou na světě”. Banka je dostupná prakticky ve všech zemích eurozóny, ale třeba i ve Švýcarsku nebo Dánsku. Česko časem také nejspíše přibyude, ale faktem je, že zde služba zatím dostupná (narozdíl od Slovenska) není.

Legislativa je překážkou, cizí měna ale situaci také neulehčuje. Jsem přesvědčen, že by v ČR přibylo (nejen) fintechových platforem a tím i konkurence, kdyby zde bylo euro.

3. Bezprostřední srovnání se zbytkem eurozóny

Benzín, mzdy, IKEA, nové automobily, potraviny – ceny v porovnání s okolními zeměmi se na českém internetu řeší dost často. A právem. Česko má mnohdy některé služby a produkty dražší než za kolik se identické věci prodávají u sousedů.

Myslím si, že tlak na snížení cen některých položek by byl ze strany spotřebitelů mnohem vyšší, kdyby byly ceny všudypřítomné a snadno porovnatelné, tedy všude v eurech. Bylo by to prostě do očí bijící a na otázky, proč je u nás stůl do kuchyně dražší, by se ptali úplně všichni.

A to ani nemluvím o otázkách typu “proč za humny vydělávají za stejnou práci 3x tolik?”

4. Snížení měnového rizika

Většina investic je denominovaných v eurech či dolarech. Dolarového rizika by nás euro nezbavilo, toho eurového ale ano. 

I zajištění takových investic je poté mnohem snazší, protože existuje větší nabídka produktů (včetně currency-hedged ETF fondů).

Investoři by také měli na výběr z velkého množství eurových produktů s fixním výnosem, byť takové produkty nejsou nutně dobře vázány na inflaci jednotlivých zemí eurozóny, která může být přes společnou měnu rozdílná. Zvlášť nabídka kvalitních dluhopisů v českých korunách není zrovna největší.

Kdybychom používali euro, ušetřili bychom na směně, měli bychom větší nabídku produktů a ještě bychom minimalizovali měnové riziko. A to už za to stojí.

5. Jednoduchost

Mít účet v eurech u české banky a zdarma rozhodně není pravidlem. Přitom se to hodí, ať už kvůli cestování nebo pro trvalé příkazy a zásobování investičních účtů penězi. Lidé vydávající za studiem či prací do zahraničí by určitě sjednocený systém také ocenili.

Používat platformy v eurech už není ničím neobvyklým, české banky nejsou ale nejvlídnější pro takové využití a ne všechny operace jsou samozřejmostí.

Jak na euro pohlížíte vy?

Díky za podporu!

Nemáte dost a chcete více od

Rozbitého prasátka

Přihlaste se k odběru novinek!

Žádný spam. Jen to nejlepší ze světa osobních financí.

přihlašte se k odběru novinek rozbité prasátko