Investiční slovníček

Abyste mohli úspěšně začít investovat, musíte se s problematikou náležitě seznámit. Předtím, než si koupíte první akcii (a v příštím článku se dozvíte, jak na to), byste měli vědět, co to znamenají slova jako dividendy, fondy nebo portfolio. Investiční slovníček vám usnadní život a pomůže vám vyvarovat se spoustě nechtěných ztrát.

I přesto, že investiční slovníček může někomu pomoci zorientovat se v problematice a ujasnit si, co je co, je třeba dodat, že nejlepším zdrojem informací je odborná literatura. Proto vás odkážu na designovanou stránku, kde najdete pečlivě sestavený výběr té nejlepší literatury na téma investice a osobní finance (bohužel často dostupné jen v anglickém jazyce).

investicni slovnik

Absolutní základy

Pokud vlastníte akcii, vlastníte podíl podniku, jehož akcii vlastníte. To vám v některých případech umožňuje o rozhodování budoucího směřování společnosti tím, že se účastníte hlasování akcionářů. Pochopitelně máte tím větší slovo, čím větší podíl ve firmě máte. Akcie vám také zajistí příjem v podobě dělby dané ziskem firmy. To se označuje jako vyplácení dividend. Proč firmy vydávají akcie? Z mnoha důvodů, například proto, aby získaly prostředky potřebné k expanzi nebo aby splatily své dluhy.

Pokud vlastníte dluhopis, vlastníte dluh státu nebo společnosti, která dluhopis vydala. Co to znamená? Že si emitent (vydavatel) dluhopisu půjčuje peníze od lidí místo bankovních institucí. Vy, jakožto majitel dluhopisu, poté vyděláváte na úroku, který je předem daný. Dluhopis má, stejně jako půjčka u banky, dobu splatnosti, což dále ovlivňuje jeho parametry, například jeho rizikovost či návratnost. Obecně se dluhopisy považují jako bezpečnější investiční nástroj, než jakým jsou akcie (alespoň v současnosti).

Akcionářem jste vy, pokud vlastníte akcii dané společnosti.

Sektorem se rozumí sféra, v které firma působí. Google (Alphabet) bude IT sektor, ČEZ se zabývá energetikou a Komerční banka spadá do finančního sektoru.

 

Spousta inteligentních lidí pohybujících se ve světě investic vám doporučí co největší diverzifikaci vašich investic. Znamená to, že nemáte sázet všechny svoje peníze na jednoho koně (firmu) nebo sektor. Pokud daná firma půjde ke dnu, s tím půjde ke dnu i celá vaše investice. V praxi diverzifikace znamená, že vlastníte několik firem ze stejného sektoru, dále že se nespecializujete pouze na jediný sektor a investice neomezujete na jedinou zemi. Nejjednodušším způsobem, jak si zajistit příkladnou diverzifikaci, je skrz vlastnictví diverzifikovaného fondu.

Jakmile rozdělíte svoje investice mezi různé finančních nástroje, o celku poté mluvíte jako o svém portfoliu. Můžete mít 50 % vašich finančních prostředků uložených v akciích, 30 % zainvestováno v dluhopisech a zbytek peněz držíte v hotovosti. Optimalizace vašeho portfolia z hlediska výkonu, návratnosti, diverzifikace a rizika je záležitost, která vás bude provázet celý investiční život.

Chcete-li dosáhnout patřičné diverzifikace, nejsnáze tak lze učinit skrz podílové fondy. Fond je nástroj, do něhož větší skupina lidí či institucí vloží své finanční prostředky a následně si za ně společně pořídí vybrané finanční produkty. Představte si, že si chcete s kamarády koupit pizzu, ale každý má jiné množství peněz a je jinak hladový. Nikdo však nesní celou pizzu ani nemá dost peněz na to, si ji koupil celou sám. Co uděláte? Složíte se. Koupíte si celou pizzu a každý z ní pak dostane tolik, kolik přispěl. Stejně tak fungují fondy. Vytvoříte společný kapitál, za nějž pak kupujete akcie či dividendy. Fondy mohou mít různou specializaci, mohou se soustředit na různé sektory a také se liší v poplatcích.

Důležitým parametrem je, zda se jedná o fond pasivní či aktivní. Lze tvrdit, že aktivní fondy jsou dražší, než pasivní. To je z toho důvodu, že aktivní fond spravuje manažer, který se zpravidla snaží zajistit co nejlepší výsledky podílového fondu, kdežto pasivní fond jen kopíruje nějaký index.

napad

Neméně důležité

Index je měřítko, podle kterého se hodnotí výkon akcie či fondů. Referenční hodnota může být nastavena vůči sektoru, trhu či zemi. Jedny z nejznámějších indexů jsou S&P 500 (500 největších amerických firem) a tradiční Dow Jones Industrial Index (index zahrnující 30 zejména průmyslových amerických firem). Už ze samotné definice je patrné, že indexem lze sledovat prakticky cokoliv. Pokud si koupíte akcii, která vyrostla za rok o 5 %, kdežto index S&P 500 vyrostl za stejné období o 10 %, máte o 5 % horší výkon, než index (underperform).

Jde o fond, který je na rozdíl od podílových fondů veřejně obchodovatelný na burze. Vzhledem k tomu, že jde často o indexové pasivní fondy, jsou jejich náklady velmi nízké. Příkladem může být ETF Vanguard All-World, který sleduje přes 3000 největších firem z celého světa. Pokud vlastníte jednu “akcii” takového fondu, vlastníte nepřímo podíl ve 3000 největších firem z celého světa.

Pokud vlastníte podíl formou akcie ve společnosti, která generuje profit, pravděpodobně se dočkáte pravidelného vyplácení dividend. Dividenda je distribuce zisku firmy mezi investory. Dividendy se mohou pohybovat od desetin procent až po desítky. Pokud však dividendy přesáhnou přibližně 10 %, mějte se na pozoru, s firmou možná není vše v pořádku!

Broker je zprostředkovatel, který vám umožní nákup cenného papíru na burze.

Jde o finanční prostředky, které využijete například na investice a které tedy nejsou spotřebovány na váš běžný život.

S výrazem návratnost se lze setkat i v běžném životě. K čemu vám je dům ze slámy, který vlk odfoukne, když si raději můžete připlatit a postavit si chatrč ze dřeva? Anebo ještě líp, co si tahle rovnou postavit pořádný zděný barák? V takovém případě máte super návratnost, protože vás vlk nesežral. A pak že pohádky k ničemu nejsou! S investicemi je to obdobné, znamenají přibližně to, kolik vyděláte vzhledem k vaší počáteční investici. V definici by měly být zohledněny i poplatky. Návratnost je poměr výnosu či změny hodnoty investice vzhledem k investovanému kapitálu.

Jde o ukazatel, který by neměl investor brát na lehkou váhu. Lze do něj započítat jak náklady za nákup samotného cenného papíru, tak například běžící roční poplatky, které se týkají především podílových fondů a ETF. Třeba takový roční poplatek 1 % vám brutálně sráží možné budoucí zisky, proto při výběru fondů buďte opatrní!

Jde o poměr ceny akcie (price) ku jejímu zisku (earning). Jedná se o faktor, který je jedním ze základních hodnotících ukazatelů výkonu akcie. Je P/E příliš nízké (pod 10)? Firmě se asi nedaří nebo je silně podhodnocená. Je P/E příliš vysoké (nad 30, může být ale i vysoko nad 100)? Firma je nadhodnocená, je po ní obrovská poptávka a možná se dokonce jednat o bublinu na trhu, která může brzy splasknout, což by znamenalo pád ceny.

Mekka všech fanoušků finanční nezávislosti a brzkého odchodu do důchodu. Jde o tok peněz z vašich investic ve formě dividend, splátek, úroků, růstu hodnoty, příjmů z nájmů atd. Cílem je zajistit si takové příjmy, které nejsou závislé na vaší práci.

Doba, po kterou můžete investovat. Je vám 25? Pak máte investiční horizont klidně i 50 let. Využijte toho.

znalosti

Třešnička na dortu

Všichni jste se s ním setkali už na základní škole, kde vám ho do hlavy vtloukala vaše učitelka matematiky. Pokud začnete investovat brzy, budete sklízet jeho plody. Představte si, že máte produkt s roční návratností 10 %. Vložíte do něj 10 000 Kč. Po prvním roce vám investice vynese 1 000 Kč, takže stav účtu je 11 000 Kč. Další rok už se úročí částka 11 000 Kč, takže zůstatek po dvou letech při 10% zhodnocení bude 12 100 Kč. Co by se stalo, kdybyste takto nechali vaše peníze pracovat po dobu 30 let? Držte se stolu, protože po 30 letech se Z 10 000 Kč při stejném zhodnocení vyklube na vašem účtu 174 494 Kč. To je slušné.

Žádná investice není bez rizika, nicméně nikdy nedosáhnete na vyšší zisk, pokud, nebudete ochotni nějaké riziko podstoupit. Je třeba přijmout taková opatření, aby se risk minimalizoval, ale nespokojte se s úroky na spořicích účtech. U výrazu složený úrok byl uveden příklad, co se stane za 30 let s investicí, jejíž roční návratnost je 10 % let. Jak by to vypadalo na spořícím účtu s úrokem 1 %? Za 30 let by vám úrok zhodnotil peníze na mrzutých 13 478 Kč. Každý člověk má jinou toleranci rizika a každý je v jiné životní situaci. Proto by se každý měl snažit najít ekvilibrium hodící se k tomu, kde v životě právě stojí, a pravidelně tuto rovnováhu rebalancovat. Máte 5 let do důchodu? Asi už byste neměli mít 90 % vašeho kapitálu v poměrně volatilních akciích. Je vám 30? Můžete mít v akciích klidně všechny svoje peníze, protože máte tak dlouhý investiční horizont, že vás i hluboký propad pravděpodobně moc neovlivní.

Chybí vám v investičním slovníčku nějaký výraz? Stále něčemu nerozumíte nebo vám výčet pomohl k pochopení nějakých výrazů? Zapojte se do diskuze nebo napište na mail [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi