Rozbité prasátko

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

Spousta lidí v Čechách platí v současnosti už výhradně kreditkou. Alespoň tomu kusu plastu v peněžence tak říkají. Pravdou však je, že velká většina transakcí ve skutečnosti není provedena kreditní kartou, ale debetní kartou! Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Dle statistiky by až 50 % lidí rozdíl mezi debetní kartou a kreditní kartou nedokázala vysvětlit. V následujícím článku se dozvíte, jak se to s debetní vs kreditní kartou, tedy kreditkou, vlastně má. Debitní vs kreditní karta aneb jaký je mezi nimi rozdíl.

platebni vs kreditni karta rozbite prasatko

Trocha statistiky

Češi jsou v používání platebních karet (a v současnosti i plateb přes smartphone) přeborníci. S tím souhlasí jak odborníci, tak autor Rozbitého prasátka, jelikož má přímé srovnání se situací v Německu. Němci milují své 100 eurové bankovky. V českých luzích a hájích je naproti tomu platební terminál na většině prodejních míst naprostá samozřejmost, ať už jde o maloměstské kavárny či festivalové stánky na Colours of Ostrava!

Statistiky situaci jen potvrzují. Podle průzkumu z roku 2015 vlastní nějakou platební kartu v ČR 93 % lidí (a to včetně vašich babiček), z nichž pak 4 z 5 mají platební kartu, s kterou lze platit bezkontaktně. Tuto možnost dotyční často využívají, a to dokonce i na platby, které jsou pod 50 Kč. Jak jste na tom vy, zaplatíte raději za banány v korunách anebo vytáhnete svojí plastovou kamarádku?

Demystifikace kreditky

Věřím tomu, že čtenáři Rozbitého prasátka jsou poučení a znají rozdíl mezi kreditní a debetní platební kartou. Pokud ne, tak vězte, že s velkou pravděpodobností spadáte do kategorie lidí, kteří při svých platbách využívají debetní kartu. Debetní karta je taková, která při platbě strhává peníze přímo z vašeho účtu. To znamená, že platíte vždy z peněz, které máte k dispozici. Z 11,5 milionů platebních karet v ČR je skoro 10 milionů debetních!

A čím byste platili, kdybyste opravdu platili kreditkou? Kreditní karta, která je populární zejména v západním světě, je platební nástroj, který vám umožní platit na dluh. Bankovní instituce vám v podstatě půjčuje peníze v dobré vůli, že je na konci zúčtovacího období vrátíte. Pokud ne, bude si pochopitelně účtovat velmi vysoký úrok.

S vlastnictvím kreditní karty přichází velká zodpovědnost, jelikož musíte mít takovou platební morálku, abyste vždy na konci období vyrovnali všechny vzniklé závazky vůči bance. Možná i proto není v Čechách kreditní karta tak oblíbená, spousta lidí se totiž nerada dostává situace, kdy by jim mohl vzniknout dluh, což Rozbité prasátko schvaluje.

Bankovní instituce v ČR navíc nenabízejí za užívání kreditní karty ani zdaleka takové výhody, jako v USA, kde za sbírání různých bodů můžete například zadarmo létat! V Čechách mezitím dostanete tak maximálně slevu při nákupech či máte možnost využití bezúročného období za půjčku, což pro někoho může být dostatečně silný důvod pro pořízení kreditní karty.

online bankovnictvi

Nazývejte věci pravými jmény

Stejně tak jako jsou Staré pověsti české neuvěřitelně matoucí pro dospívající školní mládež, která příhodu o praotci Čechu zaměňuje za opravdovou historii, tak pojem kreditka je výraz matoucí pro uživatele. Neinformovaný jedinec se dokonce může dostat do situace, kdy se nevědomky upíše bance ke kreditní kartě a poté se dostane do dluhu. Vyhněte se takové situaci, a ujistěte se, že víte, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou a ujasněte si, co vlastně v peněžence nosíte!

Rozbité prasátko se s kreditní kartou setkalo pouze při zaměstnání v korporátu, kde se karta využívala na úhradu cestovních nákladů. Máte někdo zkušenost s používáním kreditní karty v osobním životě? Napište do diskuze nebo pošlete mail na [email protected]! Debetní vs kreditní karta, to je oč tu běží.

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

To je zajímavé, před dvaceti lety jsem musel žádat spořitelnu o debet, aby jsem mohl čerpat na dluh a mohl tak překročit kredit, tedy skutečnou hodnotu účtu.

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi